تاکسی دریایی
عکس مترو
وسایل حمل و نقل

چطور مثل شهروندان استانبول از وسایل نقلیه استفاده کنیم؟

استانبول برای اکثر گردشگران فارسی زبان همواره به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری خارجی شناخته می‌شود که دلایل متعددی هم برای آن وجود دارد؛ عدم نیاز به ویزا، غنی بودن از جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی، مسافت کم و قابل قبول، فرهنگ نزدیک و... برخی از اصلی‌ترین دلایل محبوبیت استانبول هستند. بنابراین جای تعجب ندارد که تنها در ماه سپتامبر سال‌های کرونایی با وجود این بیماری همه‌گیر، بیش از 100 هزار گردشگر ایرانی به استانبول سفر کردند و به محض رفع محدودیت‌های كرونايى، تورهاى استانبول به هیاهوی سابقش بازگشت.

در این میان یکی از مهم‌ترین مسائلی که پیش‌روی هر گردشگری خواهد بود، بحث حمل و نقل استانبول است. سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول وسیع است؛ برای مثال؛ مسیر اتوبوس های استانبول، بیشتر جاهای دیدنی این شهر را تحت پوشش قرار می‌دهد؛ بنابراین با یادگرفتن آنها می‌توانید مثل شهروندان استانبول در شهر جابه‌جا شوید.

اما نکاتی درباره انواع حمل و نقل استانبول وجود دارد که دانستن آن‌ها پیش از ورود به این کلان شهر خالی از لطف نیست. پس در این مطلب همراه ما باشید تا از جزئی‌ترین اطلاعات حمل و نقل عمومی در استانبول آگاه شوید. این اطلاعات شامل: ساعت کاری اتوبوس های استانبول، قیمت بلیط تراموا استانبول و نقشه حمل و نقل عمومی استانبول می‌شود.

انواع حمل و نقل در استانبول

گرچه درصد مهمی از گردشگران زیبایی شهر استانبول را بهانه‌ای برای پیاده‌روی و کم کردن هزینه حمل و نقل استانبول می‌دانند، اما فراموش نکنید که هوای استانبول همیشه برای پیاده‌روی مناسب نیست. بنابراین در بیشتر ایام سال وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول چاره کار شما خواهد بود. حتی اگر قرار است در فصل‌های سرد با تور استانبول سفر کنید، استفاده از حمل و نقل عمومی شما را زودتر به مقاصد می‌رساند.

حمل و نقل خصوصی در استانبول

کرایه خودرو و يا استفاده از ماشين شخصى روش متداولی برای اکثریت گردشگران محسوب نمی‌شود و معمولا انتخاب اول هر فرد استفاده از حمل و نقل عمومی استانبول است. با این‌ حال اگر با ماشین خودتان به استانبول آمدید که رفت و آمدتان رایگان می‌شود، اگر هم بخواهید ماشین کرایه کنید، شرکت‌هایی هستند که به گردشگران انواع ماشین را اجاره می‌دهند.

حمل و نقل عمومی در استانبول

پیش از هر چیزی باید بدانید که سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول شامل چه مواردی می‌شود. از آنجایی که قرار است این مطلب راهنمای کاملی برای سفر شما به استانبول باشد، ما تمامی روش‌های حمل و نقل در این شهر را معرفی می‌کنیم و سپس به مقایسه هر کدام می‌پردازیم تا به صورت دقیق‌تری مطّلع شوید در هر ساعت و هر کجای استانبول کدام وسیله حمل و نقل عمومی انتخاب بهتر است. بنابراین به طور کلی سیستم حمل و نقل عمومی در استانبول شامل:

1-    مترو

2-    تاکسی

3-    اتوبوس عمومی و متروبوس

4-     تراموا و تراموا نوستالژی

5-    کشتی

6-    قطارهای کابلی (فونیکولار)

7-     دلموش

انواع حمل و نقل عمومی در استانبول

همانطور که دیدید، استانبول وسایل نقلیه مختلفی برای جابه‌جایی در شهر دارد و استفاده از هر یک از این موارد فوت‌وفن خود را دارد و با کمی آگاهی می‌توانید در وقت و هزینه خود صرفه‌جویی قابل توجهی کنید. در ادامه به قیمت بلیط، ساعت کاری و تعداد خطوط و ایستگاه تک تک این موارد خواهیم پرداخت.

مترو استانبول

در بین انواع حمل و نقل عمومی در استانبول، مترو یکی از سه روش برتر برای تردد در شهر است که در عین حال کاردبردی‌ترین روش تردد در استانبول هم محسوب می‌شود. مترو استانبول به غیر از خطوط تراموا و قطارهای کابلی، 9 خط دارد که به نام‌های M1A، M1B، M2، M3، M4، M5، M6، M7، M9 شناخته می‌شوند.

ساعت کاری متروی استانبول هر روز از 6 صبح الی 12 شب است. قیمت مترو با داشتن استانبول کارت 15 لیر براى هر نفر مى باشد.

تاکسی استانبول

تاکسی استانبول نسبت به دیگر روش‌های تردد در استانبول، هزینه‌اش گاهی بیشتر است و همچنین در ساعات شلوغی ممکن است شما را مانند مترو استانبول سریع به مقصد مورد نظر نرساند. قیمت تاکسی استانبول به هزینه ورود به تاکسی و هزینه مسافت طی شده، تقسیم می‌شود.

تاکسی‌های ترکیه از تاکسی‌متر استفاده می‌کنند. 

برای توضیحات بیشتر مراجعه شود به قسمت نكات ضرورى ويژه مسافرين

در استانبول سه نوع تاکسی به رنگ‌های فیروزه‌ای، مشکی و زرد در حال رفت‌وآمد هستند که دو مورد اول، وسایل نقلیه لوکس ترکیه هستند.

 و هزينه ها نسبت به تاكسى هاى زرد رنگ در آن ها بالاتر مى باشد.

 قیمت تاکسی استانبول در روز و شب متفاوت است.

 

اتوبوس عمومی

نقشه اتوبوس های استانبول شبکه وسیعی از مسیرهای مهم شهری را دربرگرفته و یک حمل و نقل آسان، ارزان و ایمن را برای گردشگران فراهم کرده است. به همین دلیل، بسیاری از ترک‌ها آن‌ را بهترین روش حمل و نقل عمومی در استانبول می‌دانند. جالب است بدانید که در این شهر بیش از 500 خط اتوبوس و 8000 ایستگاه وجود دارد. اما با این وجود در ساعات شلوغی، بیشتر اتوبوس‌های عمومی هم درگیر ترافیک‌ها می‌شوند.

به دلیل اینکه مسیر اتوبوس های استانبول ممکن است تغییر کند.

متروبوس استانبول

متروبوس‌ها هم وسایل حمل و نقل عمومی شبیه به اتوبوس‌های BRT ایران هستند. متروبوس‌ها برخلاف اتوبوس‌ها، لاین‌های مخصوص به خود را دارند و مسافران مشکلی بابت گیر کردن در ترافیک نخواهند داشت. همچنین اگر دقیق بودن ساعت کاری اتوبوس های استانبول برای شما مهم است، باید بدانید که این اتوبوس‌ها بیشترین دقت در زمان‌بندی را دارند.

ترامواى مدرن و تراموای نوستالژی استانبول

سومین وسیله حمل و نقل پیشنهاد شده در استانبول، استفاده از دو نوع ترامواى مدرن و تراموای نوستالژی است که مانند متروهای استانبول از شبکه و خطوط کاملی برخوردار هستند و در هر دو بخش آسیایی و اروپایی مسیرهای متعددی را پوشش می‌دهند. ترامواى استانبول دارای 4 خط کلی هستند که با نام‌های T1 ،T3 ،T4 و T5 شناخته می‌شوند. خطوط حرکتی ترامواى استانبول از میان شهر است و از وسایل حمل و نقل محبوب میان گردشگران محسوب می‌شود به ویژه تراموا خط T1 که از برخی مناطق گردشگری معروف استانبول عبور می‌کند.

تراموای نوستالژی برخلاف تراموای مدرن همانطور که از نامشان مشخص است، واگن‌های برقی قدیمی هستند که در حال حاضر تنها تعداد محدودی از آن‌ها در دو خط فعالیت می‌کنند. خیابان‌هایی که تراموای نوستالژی دارند، به دلیل زیبایی، قابلیت تبدیل شدن به جاهاى ديدنى استانبول را دارند. برای بازدید از مناطق تاریخی مثل سلطان احمد، مساجد ایاصوفیه، توپکاپی و گرند بازار از تراموا باید استفاده کنید.

کشتی استانبول

همانطور که می‌دانید، دو بخش آسیایی و اروپایی استانبول به وسیله تنگه بسفر به یکدیگر وصل می‌شوند. از این جهت، یکی از زیباترین، مقرون به صرفه‌ترین و سریع‌ترین روش‌هایی که می‌توانید به این دو بخش سفر کنید، کشتی‌های استانبول است.

کشتی‌های استانبول در 10 اسکله متفاوت قرار دارند؛ دو اسکله در منطقه آسیایی به نام‌های اسکودار و کادیکوی وجود دارد و هفت اسکله دیگر در مناطق اروپایی بشتیکتاش، کاباتاش، کاراکوی و امینونو (5 اسکله) دیده می‌شوند.

به طور معمول حرکت کشتی‌ها از ساعت 7 صبح آغاز می‌شود و تا 11 شب ادامه دارد. هزینه این کشتی‌های مسافربری در استانبول متفاوت است که برخی از کشتی‌هایی که در اواخر هفته از ساعت 12:30 شب تا 5:30 بامداد تردد دارند، هزینه دو برابری دریافت می‌کنند. 

قطارهای کابلی استانبول

قطارهای کابلی استانبول که با نام فونیکولر نیز شناخته می‌شود، یک نوع دیگر از متروهای استانبول هستند که هم قیمت مناسبی دارند و هم به دلیل داشتن مسیرهای اختصاصی، مسافران را درگیر ترافیک استانبول نمی‌کند. فونیکولرها دارای 3 لاین هستند که خطوط فونیکولر کاراکوی (تونل و همچنین خط تکسیم) کاباتاش (F1) دسترسی عالی را به مناطق گردشگری شناخته شده استانبول فراهم می‌کند.

اگر هزینه حمل و نقل عمومی در استانبول برای شما مهم است، باید بدانید که فونیکولر یکی از ارزان‌ترین موارد است.

دلموش

در حمل و نقل شهری استانبول، دلموش همان ون‌هایی هستند که ظرفیت حمل 8 مسافر را در عین واحد دارند و هزینه‌ آن‌ها یک هشتم کمتر از کرایه تاکسی‌ها است. دلموش‌ها بدون درخواست مسافران توقف ندارند و غالبا برای کسانی که به صورت گروهی یا خانوادگی مسافرت می‌کنند، یک انتخاب مقرون به صرفه محسوب می‌شود. دلموش‌ها یکی از وسایل نقلیه عمومی در استانبول هستند.

 

نکاتی درباره حمل و نقل استانبول

تا این‌جای کار درباره انواع روش حمل و نقل در استانبول و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها توضیحاتی داده شد؛ حال بد نیست به نکاتی اشاره کنیم که دانستن آن‌ها تأثیر مهمی در برنامه ریزی صحیح زمانی سفر شما خواهد داشت. 

ساعات شلوغی در استانبول

 همانطور که می‌دانید، استانبول یکی از کلان شهرهای پرجمعیت آسیا (با درنظر گرفتن بخش اروپایی) محسوب می‌شود که نزدیک به 15.5 میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند؛ به علاوه این مورد که استانبول یکی از مقاصد توریستی محبوب شناخته می‌شود و به ویژه در فصول پربازدید (High season) از جمعیت متراکم می‌شود، بنابراین ترافیک‌های متوسط و سنگین در ساعات 7 تا 10 صبح و از ساعات 4 ظهر (پس از زمان تعطیلی مدارس) تا 9:30 شب قابل پیشبینی است.

استانبول كارت يا آكبيل (كارت اتوبوس و مترو)

شما مى توانيد از دستگاههاى زرد رنگ اتوماتيك كنار ايستگاههاى مترو و يا اتوبوس اين كارت را تهيه نموده ، آن را به مقدار مناسب شارژ نموده و استقاده نماييد

هر كارت بدون شارژ ٧٠ ليره مى باشد كه مى بايست به صورت جداگانه جهت استفاده شارژ شود.

و جهت استفاده هر شخص از اتوبوس ، مترو و يا ترامواى ١٥ ليره از شارژكارت شما كسر مى گردد.

در صورت عدم استفاده پس از يكسال ابطال مى گردد.