شیله

شیله دهکده ای جذاب در ساحل دریای سیاه استانبول (Şile)

«شیله» (Şile) دهکده ای جذاب در ساحل دریای سیاه استانبول، در بخش آسیایی و در حدود 65 کیلومتری (40 مایلی) شمال شرقی مرکز شهر است؛ این دهکده بسیار زیبا از جاهای دیدنی استانبول می باشد. این مکان یک نام یونانی است ودر زبان ترکی به معنی نوعی گل (Mercankösk) می باشد. در این دهکده خانه های روستایی زیبایی وجود دارد که در ماه های ژوئن و سپتامبر، تورهای گردشگری، گردشگران و مسافران زیادی را به خود جذب می کند، به طوری که در این ماه ها جمعیت این دهکده به میزان چشمگیری افزایش می یابد.


دهکده ساحلی شیله استانبول

با توجه به اینکه شیله در شمالی ترین نقطه استانبول واقع شده است، بنابراین شرایط آن مشابه دیگر شهرهای دریای سیاه است که برخی گونه های دریایی آن ممکن است برای شناگرانِ بی تجربه خطرناک باشد. در سواحل این ناحیه هشدارهای خطر به اندازه کافی وجود ندارد و از این رو، احتمال غرق شدن مردم در اینجا زیاد است و بهتر است بدون توصیه راهنمای محلی برای شنا کردن اقدام نکنید. در میان مناطق گردشگری استانبول، دریای سیاه در شمال، به دلیل زمستان های سرد، فصل تعطیلات بسیار کوتاه تری نسبت به دریای اژه، دریای مدیترانه یا حتی مرمره دارد، این مکان یکی از، زیبا ترین جاهای دیدنی استانبول است.


سواحل شیله در استانبول

این ناحیه به سواحلش معروف است؛ این دهکده سواحل ماسه ای طولانی دارد که به ویژه در طول تابستان بسیار محبوب است. جمعیت آن حدود 35 هزار نفر است، اما در طول فصل تعطیلات، این جمعیت تا 10 برابر افزایش می یابد. در طول بهار و در آخر هفته های پاییز، مردم استانبول به دهکده شیله سفر می کنند تا در یکی از رستوران های نزدیک بندر از ماهی های تازه و خوشمزه آن بهره مند شوند یا در کوچه های باریک آن قدم بزنند. بزرگ ترین برج فانوس استانبول دراین شهر است که امروزه یک رستوران کوچک مشرف به دریای سیاه در آن احداث شده و نماد دهکده محسوب می شود. درست در بالای بندر و در سنگ های شیب دار، خرابه های قلعه Genoese وجود دارد که در دوران عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت. متاستفانه در این منطقه مراکز خرید استانبول وجود ندارد، این مرکز یکی از مهم ترین نیاز های مردم طراف این ساحل است.


دهکده شیله

پارچه های شیله و جشنواره محلی سیب پزی

علاوه بر سواحل معروف، شهر شیله به تولید پارچه های پنبه ای خاص خود یعنی Sile Bezi نیز معروف است. زنان ترکیه به این نوع از پارچه علاقه خاصی دارند، زیرا بسیار سبک است و بنابراین مناسب روزهای گرم تابستان می باشد. هر سال بین ماه جولای و اوت جشنواره محلی سیب پزی در این دهکده برگزار می شود؛ در این روزها، یکی از بهترین مناطق گردشگری استانبول خواهد بود. هتل های کوچک زیادی دارد که مردم می توانند برای تعطیلات آخر هفته از آن استفاده کنند. در هنگام وزش باد، دریای سیاه به دلیل امواج زیاد و شدید، می تواند خشن و گاهی اوقات خطرناک باشد. بسیاری از مردم استانبول در این دهکده زیبا دارای خانه تابستانی هستند. شما نیز اگر بهاین شهر سفر کردید، می توانید از یکی از شهرک های تفریحی نزدیک آن، یعنی آگوا که در حدود 25 کیلومتری (16 مایل) شرق این دهکده واقع شده است نیز دیدن فرمایید.


دسترسی به دهکده شیله استانبول

دسترسی به این دهکده با اتوبوس و مترو از میدان تکسیم امکان پذیر است و در 65 کیلومتری شمال شرق استانبول واقع شده است.سالانه گردشگران زیادی از شهر ها و کشور های مختلف یا به همراه تور های استانبول از ساحل زیبا شهر شیله بازدید میکنند.