تنگه بسفور

معرفی تنگه بسفر

تنگه بسفر که با نام تنگه استانبول نیز شهرت دارد، تنگه‌ای باریک و طبیعی به شمار می‌رود و یکی از مسیر‌های آبی بین‌المللی مهم در شمال غربی ترکیه است. این تنگه به‌عنوان مرز، دو قاره آسیا و اروپا را از یک‌دیگر جدا می‌سازد و دریای سیاه و مرمره را بهم متصل می‌کند. از بسفر به‌عنوان باریک‌ترین تنگه جهان یاد می‌شود که قابلیت کشتی‌رانی در آن وجود دارد. بیشتر قسمت‌های کرانه تنگه بسفر به حالت مسکونی درآمده است و حدود ۱۷ میلیون از جمعیت استانبول در دو سوی آن زندگی می‌کنند.

فرقی نمی‌کند که در ساحل باشید یا از قایقی درون آب به خشکی نگاه کنید، هر دو سمت تنگه زیباست. کنار ساحل پر از مکان‌های تاریخی، قلعه‌ها و خانه‌های بزرگ چوبی است که در گذشته برای ثروتمندان ساخته شده بودند.

در زمان داریوش اول که میل به جهان گیری و کشور گشایی بیشتر مشهود بود ، ایجاد تشکیلات وسیع ، توسعه راهها و طبعا پل سازی نیز از اصول اجتناب نا پذیر این عصر به حساب می آمد .

هرودت مورخ یونانی در تاریخ خود در مورد لشکرکشیهای داریوش به آسیای صغیر و احداث پل بر روی رودخانه جهت عبور لشکریانش می نویسد :

چون داریوش در لشگر کشی خود به سرزمین کالسدون در کنار بسفر رسید در همان محلی که پل ساخته بودند بر کشتی سوار شده به جزایر کیانن رفت که بنا بر قول یونانی ها دستخوش طغیان شده بود … بعد از آن که داریوش سرکشی خود را تمام کرد با کشتی به پلی که توسط یک نفر سامی موسوم به (( ماندروکل )) برای او ساخته شده بود برگشت و همان طور بسفور را هم سرکشی کرد … نقطه ای که داریوش در بسفور پل ساخت گویا چنان که احتمال می رود در وسط راه بین شهر بیزانتیوم و معبدی که در دهانه تنگه بود واقع شده بود .

داریوش از آن پلی که توسط ماندروکل از یک طرف تنگه به سمت دیگر ساخته شده بود به قدری خشنود شد که نه تنها به او همه قسم انعامهای معمول ارزانی داشت بلکه دستور داد تصویری از تمام پل با عکس داریوش شاه که بر مسند افتخار نشسته ساختند در حالی که لشکر او از مقابلش می گذرد . این نقاشی را وی به معبد بوتو در سائیس تقدیم کرد )) .

تنگه بسفر کجاست؟

تنگه بسفر با ۳۲ کیلومتر طول از دل استانبول عبور می‌کند و دو منطقه اروپایی و آسیایی استانبول را از یک‌دیگر جدا می‌کند.

جاذبه‌های گردشگری تنگه بسفر

اگر در استانبول هستید و از تماشای تنگه بسفر حیرت کرده‌اید، باید بدانید که تفریحات متنوعی وجود دارد که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید. همچنین تعدادی از جاهای دیدنی استانبول  در این منطقه واقع شده‌اند.